Arena Metal, 40’ın Üzerinde Ülkeye İhracat Yapacak

Ortadoğu, Bağımsız Devletler Topluluğu, Güney Amerika, Afrika, Doğu Avrupa bölgeleri ağırlıklı olarak 30 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Cenk Uzoğlu, 2013 yılında ülke sayısını, yeni ürün gruplarıyla beraber 40’ın üstüne çıkarmayı hedeflediklerini söyledi

Arena Metal, 40'ın üzerinde ülkeye ihracat yapacak

KARLILIK ORANIMIZ %7 ARTTI.

İç pazarda sağladıkları hizmet kalitesi ile müşterilerin birçok kaynağa tek tedarikçi ile ulaşabildiğini belirten Cenk Uzoğlu, “Özel üretimler konusunda yaptığımız yatırımlarla karlılık oranımızı yüzde 7 oranında artırdık” diye konuştu.

İhracatta özellikle endüstrisi gelişmiş ülkelere yoğunlaştıklarını ifade eden Arena Metal İç Piyasa Satış Müdürü Cenk Uzoğlu, Ortadoğu, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ülkelerinin, coğrafi açıdan yakın olmaları, ayrıca gelişmiş ve köklü sanayi kuruluşlarının bulunması nedeniyle ana hedef pazarları olduğunu bildirdi.

Ortadoğu, Bağımsız Devletler Topluluğu, Güney Amerika, Afrika, Doğu Avrupa bölgeleri ağırlıklı olarak 30 ülkeye ihracat yaptıklarını kaydeden Uzoğlu, 2013 yılında ihraç yaptıkları ülke sayısını, yeni ürün gruplarıyla beraber 40’ın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

İç pazarda sağladıkları hizmet kalitesi ile müşterilerin birçok kaynağa tek tedarikçi ile ulaşabildiğini belirten Uzoğlu,

2012 yılında mevcut üretim kapasitemizi yeni dilme hattımızla yüzde 50 oranında artırarak aylık 3 bin ton seviyelerine çıkardık. Özellikle özel üretimler konusunda yaptığımız yatırımlarla karlılık oranımızı yüzde 7 oranında artırdık.

dedi. Piyasada dar dilme ve özel ürünler konusunda düzgün çelik servis hizmeti alamayan firmalara önem verdiklerinin altını çizen Uzoğlu, yurtdışı bağlantılarla sektördeki diğer çelik servis merkezlerine göre müşterilerden aldıkları taleplere daha kısa sürede cevap verebildiklerini dile getirdi. Uzoğlu, ağırlıklı olarak ihracat müşterileri ile çalıştıklarından dolayı kalite ve paketleme konusunda daha hassas hareket etmeye çalıştıklarını kaydetti. Uzoğlu, şöyle devam etti:

Arena Metal olarak, hassas rulo dilme faaliyetimizi Gebze’deki üretim tesisimizde kaplamalı ve kaplamasız saclar konusunda uzman teknik kadromuzla yürütmekteyiz. Ürünlerimizin arasında soğuk sac (CR), sıcak daldırma galvanizli sac (GI), asitlenmiş yağlanmış sıcak sac (H), boyalı sac (CC), full hard (F/H), sıcak sac ve silisli sac yer alıyor. Dilinmiş mamullerimiz 0.15 ila 4.00 milimetre kalınlıkta ve 7 ile 500 milimetre genişliktedir. Faaliyetlerimizi 2010 yılından bu yana Gebze tesisimizde sürdürüyoruz.

Mevcut durum itibarıyla, Türkiye’de toplam kapasiteleri 8 milyon tonu aşan 100 civarında çelik servis merkezinin faaliyet gösterdiğini söyleyen Uzoğlu,

Söz konusu servis merkezlerinden bir kısmı otomotiv, bir kısmı beyaz eşya sektörlerine yönelik çelik işlemekte, önemli bir kısmı da genel amaçlı servis hizmeti vermektedir. Türkiye’de yassı ürün üretiminin ve ürün çeşitliliğinin artması, bir taraftan bu ürünleri kullanan yeni sanayi kollarının oluşmasına katkı sağlarken, diğer taraftan da bu sektörlerin kullanacağı çeliği işleyecek servis merkezlerinin sayısında çoğalmaya sebep olmaktadır.

diye konuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi – Çelik Servis Merkezleri Eki – 17 Nisan 2013

İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Yapın


*